Fizjo&Well Zadzwoń i umów się

Terapia manualna

Terapia manualna – co to za zabieg?

Zabieg terapii manualnej opiera się na badaniu i leczeniu Pacjenta, za pomocą zdolności manualnych rąk terapeuty. Terapia manualna to praca na strukturach takich jak stawy, więzadła, mięśnie, ścięgna oraz nerwy. Opierając się na wiedzy fizjologicznej i zasadach biomechaniki, fizjoterapeuci oddziałują na poszczególne elementy aparatu ruchu za pomocą określonych chwytów, pozycji ułożeniowych i technik. Elementy stosowane podczas terapii manualnej wymagają wiedzy i doświadczenia, które fizjoterapeuci Fizjo&Well zdobywali na kursach i szkoleniach z zakresu terapii manualnej. Dlatego zabieg z wykorzystaniem terapii manualnej w naszym gabinecie wykonują jedynie Certyfikowani Terapeuci Manualni.

Jaką terapię manualną wykonujemy?

Fizjoterapeuci w Fizjo&Well pracują w oparciu o kilka szkół terapii manualnej, m.in. wg IAOM (International Academy of Orthopedic Medicine), wg Cyriaxa, wg Kaltenborna oraz terapią manualną holistyczną wg dra Andrzeja Rakowskiego. Czerpiąc z powyższych metod dostosowują oni techniki terapeutyczne do każdego Pacjenta indywidualnie. Do podstawowych technik podczas zabiegu należą tutaj manipulacje, mobilizacje i trakcje. Skuteczność tych zabiegów opiera się nie na sile, ale na odpowiedniej technice wykonania.

Kto może korzystać z terapii manualnej?

Terapia manualna polecana jest jako w leczeniu zespołów bólowych kręgosłupa, rwie kulszowej, dyskopatii, przy bólach stawów i ograniczeniach ruchomości, przy zmianach zwyrodnieniowych i po unieruchomieniu. Terapię manualną stosuje się z powodzeniem po urazach, zarówno sportowych, jak i komunikacyjnych. Drętwienia, mrowienia, parestezje odczuwane w kończynach to również wskazanie do terapii. Co ciekawe, terapeuci manualni pracują również z Pacjentami przy bezsenności, zawrotach głowy oraz szumach usznych. Kwalifikacja, co do braku przeciwwskazań do zabiegu wykonuje się przed rozpoczęciem terapii.

Jakie są przeciwwskazania do terapii manualnej? 

Wśród przeciwwskazań bezwzględnych, a więc takich które wykluczają możliwość przeprowadzenia zabiegu manualnego wyróżniamy: choroby nowotworowe, gruźlicę kości, zaburzenia psychiczne, złamania, zwichnięcia stawów, zaawansowaną osteoporozę, młodzieńczą martwicę kości.

Jak często odbywają się zabiegi terapii manualnej?

W gabinecie Fizjo&Well terapię manualną wykonujemy w zależności od potrzeb – zazwyczaj od 1 do 3 razy w tygodniu. Wszystko zależy oczywiście od stanu Pacjenta i tego jak zmienia się Jego stan po kolejnych wizytach. Skuteczność terapii manualnej obserwujemy już po pojedynczej wizycie, jednak zwykle rekomenduje się utrwalenie efektu terapii co wymaga kilku wizyt u fizjoterapeuty.

Terapia manualna – techniki tkanek miękkich

Leczenie manualne stawów może się odbywać z wykorzystaniem różnych metod fizjoterapeutycznych. Poza wymienionymi wcześniej szkołami terapii manualnej, z których czerpiemy techniki, stosujemy dodatkowo również techniki tkanek miękkich. Są to: poizometryczna relaksacja mięśni, chwyty z masażu głębokiego, mobilizacje powięzi oraz streching.

Zapraszamy do Fizjo&Well!

Umów wizytę
pl_PLPolish